Vítejte v dráchovské knihovně :-)

Informace o nás

Naše obec je malá a v těchto dnech, kdy čtete tento článek, čítá cca 250 obyvatel. Knihovna je otevřená 1x týdně na 2 hodiny. Není to zrovna moc, ale již v těchto dnech uvažuji o navýšení otvírací doby o 2 hodiny týdně. V naší knihovně si můžete půjčit nejen knížky naše vlastní, ale i tituly z výměnného souboru z Městské knihovny Tábor, která nám knihy půjčuje a zaváží cca 2x ročně. Můžete si také půjčit 7 druhů periodik, a to Vlastu, Květy, Počítač pro každého, Svět, Čili Chili, Grand Biblio a Extra PC Není také problém si sednout k počítači a vyřídit si svou elektronickou poštu či si najít informace na internetu, ke kterému máme připojeny dnes už tři počítače, které pracují pod OS MS Windows 98 a Windows XP. V současné době pracuji na zprovoznění dalším PC, který jsem dostal darem od návštěvníka, který do naší knihovny dojíždí z Veselí nad Lužnicí. Na tomto počítači bych chtěl zprovoznit i OS GNU/Linux, a to z důvodu, že na tento počítač nemohu nakoupit OS MS Windows 98, protože se již nevyrábí a hlavně na něj nemáme peníze a také, aby naši návštěvníci okusily i něco jiného než MS Windows. Pro pohodlí našich návštěvníků zde podáváme i čaj nebo kávu, kterou si mohou vychutnat při brouzdání internetem či při prohlížení nějaké zapůjčené knihy. V těchto chvílích máme připojení k internetu o rychlosti cca 8 Mbps zajištěno od dvou společností. V knihovně je i možnost připojení k internetu s vlastním notebookem, který si přinesou návštěvníci naší knihovny s sebou.Připojit  se pomocí Wi-Fi do sítě knihovny Dráchov a tím i do sítě internet. Je opravdu jednoduché. Začátkem roku 2007 jsme se jako knihovna zapojily do grantového programu Visk. V tomto projektu mi nesmírně pomohla Městská knihovna Tábor v čele s ředitelkou Mgr. Alenou Otrubovou, které tímto velice děkuji. S MK Tábor spolupracujeme již několik let, a to i v dobách, kdy jsem ještě nebyl knihovníkem v naší obci. MK Tábor pořádá každoročně již několik let setkání knihovníků (na které rád jezdím), kde mi vždy dají rady týkající se vedení knihovny. Knihy, které nám vozí ve výměnném souboru, se hojně půjčují. Pro malé knihovny jako je ta naše je tento způsob často jediné možné řešení, jak půjčit našim čtenářům nové knihy, na které naše knihovna nemá finanční prostředky. Je důležité si uvědomit, že v dnešní uspěchané době velice záleží na zřizovateli knihovny a na finančním zázemím. Obec Dráchov, která je zřizovatelem naší knihovny, má finančních prostředků poměrně málo, a proto jsem rád, že i přes tyto finanční problémy nenechají knihovnu chátrat a snaží se do ní vložit alespoň část těžce získaných peněz. Bez této podpory zastupitelstva obce by knihovna nemohla nikdy fungovat tak, jak funguje. Na závěr bych chtěl poděkovat i občanům obce Dráchov za to, že než-li by knihu vyhodili, donesou ji do naší knihovny s návrhem, zda ji nechceme zařadit do knihovního fondu a vězte, že mnohokrát jde i o velice pěkné knihy v zachovalém stavu. V neposlední řadě jim děkuji za jejich návštěvu, vždyť bez jejich návštěv dráchovské knihovny by byla knihovna zbytečná a pustá. Přijďte se podívat do naší knihovny, bude mi ctí Vás provést.

Petr Tesař

Naši uživatelé

Jsou převážně obyvatelé obce Dráchov :-)

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode

Aktualizace 14.12.2009